Guzmanya Bakımı Nasıl Yapılır?

Guzmanya çiçeği benzersiz bir güzellik sergileyen ve aynı zamanda zarafetiyle yaşam alanlarının şıklığını taçlandıran ender çiçeklerden biridir. Sıra dışı görünümü ve yapraklarını belirli aralıklarla yeniliyor olması bu çiçeği benzersiz kılan özellikler arasında yer alıyor. Hem ev hem de ofis ortamında bakımı yapılabilen guzmanya çiçeği hakkında bilgi almak isteyenler şu anda en doğru adreste bulunuyor. Sizlere hemen guzmanya bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını aktarmaya başlayalım.

Öncelikle guzmanya çiçeği nerede konumlandırdığınız büyük önem taşıyor.  Bu nedenle guzmanya bakımı nasıl yapılır sorusundan önce doğrudan güneş ışığına maruz kalacak  şekilde çiçeğinizi koymamanız gerektiğini belirtelim. Gün ışığını dolaylı yoldan alması yeterli olabiliyor ve kimi zaman gün ışığına doğru bir eğilim gösterebilir. Bu durumda saksıyı çevirmeniz yeterli olacak. Eğer çiçeğin yapraklarında sararma meydana geldiyse yeterli miktarda ışık almıyor demektir. Bu durumda daha aydınlık bir yere çiçeğinizi koyun.

Guzmanya Çiçeği Nasıl Sulanır?

Guzmanya çiçeğinin sulaması için öncelikle toprağı kontrol etmenizde fayda var. Toprak hafif nemli ise bir gün sonrasında sulama yapabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde havadaki neme bağlı olarak çiçeğin su ihtiyacı değişebilir. Ancak genel olarak sizlere yazın haftada 2 defa kışın ise haftada sadece 1 defa sulama yapmanızın yeterli olduğu bilgisini aktarabiliriz. Üstten sulama guzmanya çiçeği için en doğru sulama yöntemidir. Suyun oda ısısında olmasına, kireçsiz ve dinlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Guzmanya çiçeğini her türlü hava akımından uzak tutmanız gerekir. Sadece rüzgar alan bir yere koymanız bile çiçeğinizin solması için yeterli bir nedene dönüşebilir. Bununla birlikte çok yüksek ısıdan ve çok düşük ısılardan da uzak tutmalısınız.  Yaz aylarında güneşe koymama kaydıyla çiçeğinizi balkona çıkarabilirsiniz. Ancak kış mevsiminde soğuktan olumsuz yönde etkileneceği için hiç mekana almanızda fayda var. Çiçeğinizin toprağını yılda bir defa nisan ayında değiştirmeniz gerekiyor.