Areka Palmiyesi
Areka Palmiyesi
Areka Palmiyesi
Areka Palmiyesi
Areka Palmiyesi
Areka Palmiyesi

Areka Palmiyesi

Ürün Kodu: 6120
Yaklaşık Ürün Boyutu: 155-165 cm

🌴 160 cm boyunda Areka Palmiyesi (Areka Bitkisi)

📦 Metal saksıda gönderilir

☀️ Bakımı kolay bir bitkidir

📏 Maksimum boy: 200 cm

 

Güzel Vazolarımızla Çiçeğinizi Özelleştirin
Renkli Terracota
650.00 TL
Konik İtalyan Saksı
650.00 TL
Metal Saksı
650.00 TL
9155 ,00 TL +KDV
Ürün Detayları

Areka Palmiyesi Hakkında

Bir zamanlar nesli tükenmekte olan areka palmiyesi, günümüzde tropikal ve ılık iklimlerde bolca bulunur. Narin ve çekici yapraklara sahip areka, bambuyu andıran gövdesiyle tüm mekanlara ince bir dokunuş katar. Palmiyelerin sıcak görüntüsünü iç mekanlara taşımak ve perde görevi gören yapraklarıyla mahremiyet oluşturmak için uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız, bu şık bitki tam size göre. Üstelik bakımı da oldukça kolaydır.

Areka Palmiyesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Areka bakımı, bitkinin gün ışığı ve sulama ihtiyaçlarına uygun yapıldığı sürece oldukça zahmetsizdir. Bitki, büyüme döneminde sık sık sulama gerektirir. Areka palmiyesi, büyüme hızının yavaşlaması ile birlikte, toprağının kurudukça sulanmasına ihtiyaç duyar. Sulama zamanının gelip gelmediği, toprağın üst yüzeyinin kontrol edilmesi ile anlaşılabilir. Toprak yüzeyinde birkaç santimetre derinliğinde bir kuruma oluştuysa, bitkinizi sulama zamanı gelmiş demektir.

Dış mekanlarda kısmen gölgeli alanlarda yaşayan bu egzotik bitki, iç mekanlarda bakıldığında doğrudan gün ışığına ihtiyaç duyar. Güney ya da batı cephesine bakan bir pencere önü, en ideal konumdur. Buna ek olarak, fazladan gün ışığı bitkinizin yapraklarında sararmalara sebep olabilir. Fazla sulama ve fazla gün ışığı tehlikesine karşın, bitkinin toprağının ve yapraklarının sık sık kontrol edilmesinde fayda vardır.

Areka Palmiyesi Nasıl Temizlenir?

Bol yapraklı ve dallı bu görkemli bitkinin yaprakçıkları çok ince olduğundan, temizlemesi uzun sürebilir. Bu ince ve narin yaprakları temizlemek için nemli bir bez kullanılmalıdır. Yapraklarda unlu bit ya da pamuklu bit olarak da bilinen bitki böceklerinin fark edilmesi durumunda ise, bir sprey şişesine az bir miktar su ve sabun koyarak böcekler gidene kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz. Bu zarif bitki böcek tehlikesine, sulama ve gün ışığına dikkat edildiği sürece evinizin uzun soluklu bir ferdi olabilir.

Areka Palmiyesi Nasıl Çoğaltılır?

Areka palmiyesi çoğaltma işleminin yapılması için genellikle tohuma ihtiyaç duyulur. Tohumu nadir bulunan bu bitkiyi, klasik bir çimlendirme gübresiyle evinizde kolayca büyütebilirsiniz. Areka palmiyesi çoğaltma için en etkili olan tohum türü, daha eski olan turuncu renkli tohumlardır. Çimlenme genellikle ilk 6 hafta içerisinde gerçekleşir ancak bunun için en ideal gün ışığı ve nem şartlarının sağlanması gerekir. 26 derece ısıya sahip bir toprak ve yüksek nem seviyesi, bitkinizin hızlı çimlenmesini sağlar.

Areka Palmiyesi Ne Kadar Büyür?

Tamamıyla büyümüş bir areka bitkisi, nadir bulunan bir bitki olduğundan ve yalnızca tohumdan yetiştirildiğinden, pek çok kişi için kolay ulaşılabilir olmayabilir. Ancak en büyük avantajlarından birisi büyüme hızıdır. Areka palmiyesi ne kadar büyür sorusuna rahatlıkla 2 metreye kadar cevabı verilebilir. Bu gösterişli bitkinin geniş iç mekanlar için bu kadar uygun olmasının sebeplerinden bir tanesi de budur. Büyüme hızı, yıllık olarak 15 cm ile 25 cm arasındadır.

Areka Palmiyesi Nasıl Budanır?

Areka kolay budanabilen bir bitki olduğundan, 10 yıl boyunca belirli bir boyda tutularak bakılmaya devam edilebilir. Budama sırasında yaprakların kahverengi uçlarının kesilmemesine dikkat edilmelidir. Bu kahverengi uçların kesilmesi, büyüme hızının yavaşlamasına sebep olabilir.

Areka Palmiyesi Hastalıkları

Areka yaprakları ince ve narin olduğundan, çeşitli mantar türlerinin yerleşmesine müsaittir. Bitkinin toleransını düşüren bu mantar türleri, ömrünün azalmasına sebep olabilir. Yaprakbiti, kurtçuk ve beyaz sinek gibi zararlı böceklerin de sevdiği bu yaprakçıklar, toksik olmayan ilaçlama yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. As Çiçek Evi aracılığıyla sahip olabileceğiniz areka palmiyesi ise tüm bu tehlikelerden arındırılmış bir şekilde güvenle teslim edilir.

Yorum Yazın
Üye Değil Misin?

%10 Yeni Üye İndirimiSiparişlerinde %10 indirim kazanmak için üye ol!