59 ürün bulundu.

İç Mekan Bitkileri

İç mekan bitkileri sayesinde evimizden ofisimize kadar, zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz bütün yaşam alanlarımızı doğanın getirdiği enerjiyle aydınlatabiliriz. Kendi görsel zevkimize ve bitki ya da çiçek bakımı deneyimimize göre seçeceğimiz iç mekan bitkileri ile, en çok zaman harcadığımız mekanları daha keyifli ve şık bir hale getirebiliriz. İç mekan bitkileri hem göze hoş görünür hem de yaşam alanımızın estetiğini değiştirirler. Evde canlı bitki bulundurmanın psikolojimiz ve ruh sağlığımız üzerinde de olumlu etkileri vardır. Araştırmalar sonucunda ruhsal durumumuzu güzelleştirdiği, yaratıcılığımızı artırdığı, daha üretken olmamızı ve konsantrasyonumuzu korumamızı sağladığı kanıtlanmış iç mekan bitki türlerini sizlerin tercihleri ve beğenisine özel olarak seçtik.

Çiçek bakımında herhangi bir uzmanlığa gerek duymadan, evinize ya da iş yerinize iyi bakılmış bir bahçenin ferahlığını getirebilirsiniz. Bakımları oldukça kolay çeşitli iç mekan bitkileri arasından size uygun olanı birkaç yönteme göre belirleyebilirsiniz. Pek çok iç mekan bitkisi stresi azaltır, havayı temizler, nem oranını artırır ve oksijen üretir. Bu ihtiyaçlarınıza göre ya da yalnızca dekoratif amaçlı seçeceğiniz iç mekan bitkileri, yaprak boyutlarından ağaç türlerine kadar değişen pek çok çeşitte mevcuttur.

İç Mekan Süs Bitkileri Nelerdir?

İç mekan süs bitkileri aslında dış mekanlarda da görebileceğimiz çeşitli bitki, çiçek ya da ağaç türlerinin dekoratif saksılar ve çeşitli aranjmanlar ile düzenlenmiş versiyonlarıdır. Bu şekilde iç mekanlarımızda doğanın huzurunu hissedebiliriz. İç mekan süs bitkileri genellikle çiçekli ya da çiçeksiz olarak kategorize edilir. Çiçeksiz bitkiler, yeşilin her tonundan çeşitli boyut ve biçimlerdeki yapraklarıyla minimal bir mekan tasarımının olmazsa olmaz bir parçasıdırlar. Çiçekli bitkiler ise her renkten çeşit çeşit çiçek ve tomurcuklarıyla renkli bir dekorasyonu tercih eden kişiler için idealdir.

Çiçeksiz İç Mekan Bitkileri

En çok tercih edilen iç mekan süs bitkilerinden bir tanesi kaktüs çeşitleridir. Kaktüsler kolay bakımları ve modern görünümleriyle en sade mekana bile farklı bir dokunuş ve görünüş katarlar. Kaktüsler en çok da radyasyona engel oldukları inancından dolayı tercih edilirler. İhtiyacı olan güneş ışığına uygun bir yer belirledikten sonra, kaktüsünüzün bakımı için neredeyse başka hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Bir başka iç mekan süs bitkisi çeşidi de hem yaydıkları enerji sebebiyle hem de minimal görünümleriyle iç mekan dekorasyonlarında da sıkça tercih edilen bonsai türleridir. Bonsai pek çok bitkisever tarafından bir sanat olarak görülür. Çeşitli budama yöntemleriyle birbirinden farklı biçimler verilen bu minyatür ağaçlar, günümüzde modern ve minimal iç mekan tasarımlarında da göze çarpmaktadır. Eğer siz de uzun ömrü sayesinde yaşam boyu evinizde bulunacak ve hayatınızın enerjisini değiştirecek bir bitki arayışındaysanız, bonsai türleri arasından bir tercihte bulunabilirsiniz.

Evine renk ve enerji katmanın yanında bolluk ve bereket getirmek isteyenler için ise başka bir iç mekan bitkisi önerimiz, minyatür meyve ağaçlarıdır. Bu ağaçlardan biri dış mekanlarda meyve veren ancak minyatür şekilde evde de bakılabilen Cüce Muz Ağacı’dır. As Çiçek Evi’nde de bulabileceğiniz Limekuat Ağacı ile ise hem evinize sarı renginin enerjisini getirebilir hem de topladığınız meyvelerini reçel ya da marmelat yapımından kokteyllere kadar pek çok şeyde kullanabilirsiniz. Kumquat ve limonun melezlenmesi ile üretilen bu minyatür narenciye ağacının Florida’dan Türkiye’ye doğru bu yolculuğu neden sizin salonunuzda son bulmasın? İsterseniz tercihinizi minyatür bir zeytin ağacından yana da kullanabilir ve böylece evinize ya da iş yerinize barışın ve bereketin en güzel sembolünü taşıyabilirsiniz.

Çiçekli İç Mekan Bitkileri

Çiçekli iç mekan bitkileri aslında eskiden beri ülkemizdeki ev dekorasyonu tarzının bir parçası olmuştur. Yıllardır büyükannelerimizin balkonlarını süsleyen menekşeler ve rengarenk kalanchoeler artık hem bizlerin hem de iç mimarların ev ve iş yerlerini dekore ederken ilk tercihleri olmaktadır.  Siz de evinize nostaljik bir hava katacak ya da renkleriyle enerjinizi değiştirecek bir çiçek istiyorsanız, As Çiçek Evi’nde bakımı oldukça kolay çiçekli iç mekan bitki türlerine bir göz atabilirsiniz.

Çiçekli iç mekan bitkileri arasından en çok tercih edileni çeşitli renkleri ve güzel kokusuyla menekşelerdir. Menekşeler hem oldukça kolay bakımları sebebiyle hem de uzun ömürlü olmalarından dolayı tercih edilirler. Bahar ve yaz aylarında rengarenk yapraklarıyla mevsimleri evinize taşıyan bu narin bitkiler, çiçekleriyle birlikte içinizi de açar.

İthal İç Mekan Bitkileri

Ev dekorasyonuna ve iç mekanlarda kullanılan bitkilerin getirdiği enerjiye önem verenler, ithal iç mekan bitkilerini tercih ederler. Bitkiler konusunda ilgili ve bilgili olanlar bilirler ki her bitkinin anlamı, özelliği ve yetiştiği yer farklıdır. Evlerde ya da ofislerde gördüğümüz pek çok iç mekan bitkisi aslında ithaldir ya da çok uzun süre önce başka bir ülkeden getirilmiş ve yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bugün bir süs bitkisi gibi gördüğümüz çoğu bitki, bir zamanlar dünyanın bambaşka bir yerinde yabani bir şekilde büyümekteydi. Bizler gibi bitki meraklıları, bu bitkilerden bazılarını güzelliklerinden etkilenerek aldı ve yetiştirmeye başladı. Şimdilerde evlerimize ya da ofislerimizde yetiştirdiğimiz, dekorasyon konusunda en önemli ayrıntılardan olan bu bitkilerin büyük çoğunlu tropikal ya da yarı tropikal bitkiler.

İthal iç mekan bitkileri hem bu sebeplerden hem de egzotik görüntüleri ve başka bir diyardan getirdikleri enerjileri sebebiyle sıkça tercih ediliyor. Bitkilerimizin yolculuklarının nerede başladığı konusunda fikir yürütmek aslında oldukça kolay. Güneş ışığına ihtiyaç duyan bitkilerimizin çok daha sıcak bir bölgeye ait olduğunu düşünebiliriz. Bol bol suladığımızda yemyeşil yapraklarıyla bizi kendisine hayran bırakan bitkimiz ise büyük ihtimalle her mevsim bolca yağmur alan topraklardan gelmiştir. Kaktüs gibi daha az sulama ile sağlıklı bir şekilde yaşayabilen bitkiler ise çöl gibi kurak bölgelerden gelmektedir.

İç Mekan Bitkileri Bakımı

İç mekan bitkileri bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sulama düzenidir. Bitkilerinizin bakımı için sulama konusunda dikkatli olunmalıdır. Her iç mekan bitkisinin su ihtiyacı farklı olduğundan, buna uygun bir sulama düzeni oluşturmanız gerekebilir. Aşırı sulama yaptığınızda bu durum topraktaki besin maddelerinin akmasına ve besinlerin azalmasına neden olur. Her bitkiye ihtiyacı kadar ve taşmayacak şekilde su verilmesi yeterlidir. Sulama konusunda iki farklı yöntem vardır. Dipten sulama ya da üstten sulama yaparak iç mekan bitkilerinizin ilk günkü tazeliğini ve yeşilliğini korumayı başarabilirsiniz.

Bazı iç mekan bitki türleri doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyarken bazı bitkiler ise doğal güneş alan bir bölgede gölge bir yerde tutulmalıdır. İç mekan bitkilerinizi özellikle kış aylarında kalorifer gibi sıcaklık kaynaklarından en az 1 metre uzakta tutmaya dikkat etmelisiniz.  Pek çok bitki türü gün içerisinde çok fazla rüzgar almayan ve yoğun bir hava akımının olmadığı yerlerde daha rahat eder. Eğer bitkilerinizi tuttuğunuz ortamda sıcaklık yüksek ise yaprakların bir sprey şişesi ile su püskürterek nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Bitkilerinizin yaprakları düşük sıcaklığa maruz kaldığında beyaz lekeler, yanmalar, renk değişiklikleri görülebilir. Ortamdaki sıcaklık çok yüksek ise yapraklar sararabilir ya da pörsüyebilir. Bu ipuçlarına dikkat ederek bitkinizin durumu hakkında çıkarımda bulunabilirsiniz.

İç mekan bitkileri genellikle bakımı kolay bitkilerdir. Sulama ve güneş ışığı gibi konularda biraz dikkatli olunduğu sürece başka hiçbir zahmete gerek kalmadan evinizi yeşilin en güzel renkleriyle donatabilirsiniz. İyi bakılmış bir bitki hem görüntüsü hem de enerjisiyle yaşam alanlarınıza huzur katacaktır.

Bitki bakımı konusunda sizi en fazla rahatlatacak iç mekan bitki türleri kaktüslerdir. Nadiren sulama gerektiren bu egzotik ve etkileyici bitkiler, çok az uğraşla evinize minimal ve modern bir dokunuş katar. Ancak bitki bakımı konusunda kendinizi geliştirmek ve bunu bir hobi ya da uğraş haline getirmek istiyorsanız daha farklı iç mekan bitki türleri arasından da tercih yapabilirsiniz.

İç Mekan Büyük Bitkiler

İç mekan büyük bitkiler evlerde genellikle salon ya da hol gibi, iş yeri ve ofislerde ise toplantı salonu ya da bekleme alanı gibi geniş ve boş alanları doldurmak için tercih edilir. Geniş ve uzun ya da ince ve sivri yapraklarıyla evinize ya da ofisinize tarz katacak bitkilere As Çiçek Evi aracılığıyla sahip olabilirsiniz.

En çok tercih edilen iç mekan bitki türlerinden biri olan ve ülkemizde Deve Tabanı olarak da bilinen Monstera ile dilediğiniz iç mekanı bir dokunuşla farklılaştırabilirsiniz. Uzun ve yemyeşil yapraklarıyla Kentia Bitkisi ise istenilen her mekana yaz sıcaklığı getirecektir. Hem görkemli görüntüsü hem de uygun fiyatıyla pek çok bitki tutkunu tarafından tercih edilen 3 Köklü Yucca Bitkisi’ne sahip olmak hem çok kolay hem de çok avantajlıdır.

Şehir insanları olarak yaşamımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz mekanları güzelleştirmek yaşam kalitemizi artırmaya yarıyor. Dilerseniz siz de Araucaria Çam Ağacı ya da Larex Ormanı gibi iç mekan bitki türleri ile evinizin ya da iş yerinizin bir köşesinde orman ferahlığı yaratabilirsiniz. Eğer size ait küçük bir ormana sahip olma fikri ilginizi çektiyse Ficus Nitida ve Burgulu Ficus Benjamin gibi yüksek ve biçimli küçük ağaçlara bir tık ile sahip olabilirsiniz.

İç Mekan Bitkileri Satış

İç mekan bitkileri ile yaşadığınız yeri güzelleştirmeye ve dönüştürmeye karar verdiyseniz tam da olmanız gereken yerdesiniz. As Çiçek Evi sayesinde tercih ettiğiniz, evinizi güzelleştirecek ve belki de ofisinize enerji verecek doğru çiçeği kolayca bulabilir ve bir siparişle ona sahip olabilirsiniz. Aradığınız şey ister büyük bir iç mekan bitkisi ister saksı içerisinde küçük bir süs çiçeği olsun, satın almak için yapmanız gereken tek şey online sipariş oluşturmak.

İç mekan bitkileri satışında güvenilir ve uygun fiyatlı bir tercihte bulunarak yapacağınız alışverişte, her mekanı güzelleştirmenin mümkün olduğunu göreceksiniz. Alışverişinizin en güzel avantajlarından bir tanesi de eviniz için tercih ettiğiniz bitkinize uygun bir saksı tercihi de yapabiliyor olmanız. Bitkinizin boyuna ve ev ya da ofisinizin dekorasyonuna uygun bir saksı seçebilirsiniz. Böylece farklı kanallardan alışveriş yapmak yerine hiç yorulmadan bir tık ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen İç Mekan Bitkileri

Yaşadığınız mekanı, salonunuzu ya da çalışma alanınızı yeşillendirmek istiyor ancak iç mekan bitkileri tercihi konusunda kararsız kalıyorsanız en çok tercih edilen iç mekan bitkileri arasından seçim yapabilirsiniz. As Çiçek Evi’nde bulabileceğiniz bu popüler bitkiler, en karamsar anı bile aydınlatabilir ve mekanınıza ferahlık getirebilir.

En çok tercih edilen iç mekan bitkilerinin başında Kentia Palm gelmektedir. Zor koşullardan etkilenmeyen ve bakımı oldukça kolay bu bitki türü çok güçlüdür. Kentia Palm bitkisinin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi  için biraz gölge bir alan bulmanız yeterli olacaktır. Bu bitki türü küçük bir kökü ve ince bir gövdesi olduğundan yerde çok fazla alana ihtiyaç duymaz ancak uzun, ince ve yoğun yaprakları ile mekanınızdaki boş bir köşeyi doldurmak için idealdir. Boş bir duvar önüne yerleştirdiğinizde zarif yapraklarının yarattığı gölge oyunlarını gün boyunca huzurla seyredebilirsiniz.

Bir çeşit mısır bitkisi olan Dracaena Fragrans ise özellikle kolay bakımı sebebi ile tercih edilmektedir. Düşük güneş ışığında bile güçlenip yapraklanan bu bitki, biraz  da iyi bakılırsa  oldukça uzar. Normal şartlarda çiçeksiz bir bitki türü olan Dracaena Fragrans, eğer şanslıysanız küçük beyaz çiçekler verebilir.

Chamaedorea bitkisi, muhteşem görüntüsüyle en çok tercih edilen iç mekan bitki türleri arasındadır. Zarif ve kavisli palmiye benzeri yaprakları, dokusu ile en sıkıcı mekanı bile güzelleştirebilir. Meksika kökenli bu bitki yüzyıllardır en popüler iç mekan bitkilerindendir. Chamaedorea’yı evinizin istediğiniz köşesine yerleştirebilir ve büyümesini gururla izleyebilirsiniz.

Eğer iç mekanda yetiştirmek istediğiniz bitkinizin yapraklarında yeşilin yanında başka göz alıcı renkler de olsun istiyorsanız Croton Petra sizin tercihiniz olmalıdır. Bu bitki türünün bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi tek renkli yapraklara değil göz alıcı renklere sahip olmasıdır. Turuncu, kırmızı ve mor gölgeler içerisindeki altın rengi yansımaları ile Croton Petra her mekanı tropik bir yağmur ormanına çevirebilir. Oldukça havalı ve etkileyici görünse de bu bitkinin de bakımı oldukça kolaydır. Özellikle ılık ve hafif nemli ortamlarda bitkiniz oldukça mutlu olacaktır.

Dracaena Lemon Lime bitkisi, iç mekanlara aydınlık bir hava katmak için mükemmel bir seçenektir. Bu iç mekan bitkisi türü yavaş büyür ancak yapraklarındaki yeşilin tonları bazı yerlerde öyle parlaktır ki neredeyse karanlıkta bile parlayacaktır. Dracaena Lemon Lime, evde ya da iş yerinde bakabileceğiniz bitkiler arasında bakımı en kolay olanıdır. Bol güneş ışığı alan bir yerde oldukça mutlu olur ancak loş ortamlarda bile sorunsuz bir şekilde büyümeye devam eder.

Evcil Hayvan Dostu İç Mekan Bitkileri

Ailemiz ve sevdiklerimizle birlikte yaşadığımız evleri yeşillendirmek istediğimizde tamamen kendi zevkimize ve dekorasyon fikirlerimize göre karar vermemizde hiçbir sakınca yoktur. Eğer evimizin sakinlerinden biri tüylü bir dostumuz ise, bitki seçimimizde biraz daha ayrıntılı ve dikkatli karar vermemiz gerekebilir. Pek çok bitki türü evimizde yaşayan kedi ve köpeklerimiz için tehlikeli ve zehirli olabilir. Kedi ve köpek dostlarımıza zarar vermeyen iç mekan bitkilerine As Çiçek Evi ayrıcalığı ile sahip olabilirsiniz.

Evcil hayvan dostu iç mekan bitkilerinden bir tanesi, As Çiçek Evi’nde de çeşitli boylarda bulabileceğiniz Areca bitkisidir. Evcil hayvanlarımız için güvenli ve tehlikesiz olan bu bitki türü az ışık bulunan ortamda yaşayabildiği ve çok fazla sulama gerektirmediği için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Evcil hayvanlarınıza zarar verme korkusu duymadan, evinizde gönül rahatlığıyla bulundurabileceğiniz bir başka bitki türü de Nolina Recurvata’dır. Bu zarif bitki türü palmiyeye benzeyen görüntüsüyle boş bir köşeyi hareketlendirmenin en kolay yoludur. Kalın ve odunsu bir gövdeye sahip olduğu için uzun süre suyu hapsedebilen Nolina Recurvata, yaz aylarında balkonda ya da terasta kış aylarında ise iç mekanda kolayca bakılabilir.

Eğer iç mekan bitkisi tercihinizi evcil hayvanınıza hiçbir tehlike sunmayan bir çiçekten yana kullanmak istiyorsanız Menekşe Sepeti ürünümüzü internet sitemizden kolayca satın alabilirsiniz. Cam önünde, bol güneş ışığı alan bir yerde tutulduğunda göz alıcı renkteki çiçekleriyle mekanımızı renklendiren menekşeler, evcil hayvanlarımız için de bir risk oluşturmazlar.