Pembe Lale Anlamı

Laleler dünya üzerindeki en çekici ve merak uyandırıcı çiçeklerden biri. Hem çiçekler arasındaki en canlı renklere hem de göz alıcı bir sadeliğe sahip oldukları düşünülürse, bunda şaşılacak bir şey yok! Üstelik bu dinlendirici ve gösterişli çiçeklerin köklü bir tarihi de var. Her biri bambaşka anlamlar taşıyan laleler içerisinde en popüler olanlardan bir tanesi ise pembe laleler. Biz de As Çiçek Evi olarak pembe lale anlamı ve tarihi hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını sizin için derledik.

Pembe Lalenin Tarihi

Hem Türkiye’nin hem de İran’ın ulusal çiçeği olarak kabul edilen laleler, tüm çiçek türleri içerisinde en fazla kültürel anlama sahip çiçeklerden bir tanesi. Pembe laleler ve diğer renkleri, dünya çapında Hollanda ile özdeşleştirilmiş olsa da, aslında kökeni Orta Asya’ya dayanıyor. 10. yüzyılda ilk kez Türkiye’de yetiştirilen lalelerin İngilizce dilindeki adı “tulip” de “türban” kelimesinden geliyor. Osmanlı devrinde pek çok farklı alt türü yetiştirilen laleler, günümüzde en çok kırmızı ve pembe laleler olarak karşımıza çıkıyor.

Pembe Lale Anlamı Nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen lale türlerinden olan pembe lale anlamı, kusursuz mutluluğu ifade ediyor. Genellikle iyi şans dileklerini iletmek için tercih edilen pembe lale anlamı, kırmızı laleler ile benzerlik gösteriyor. Dolayısıyla ilgiyi ve bağlılığı ifade etmek için de kırmızı ve pembe laleler armağan edilmesi oldukça yaygın bir davranış. Yine de pembe lale anlamı, kırmızı laleler kadar yoğun bir tutkuyu sembolize etmiyor. Pembe lale anlamı, kısaca şunları içeriyor:

 • Karşınızdaki kişiden hoşlandığınızı ifade etmek,
 • İyi dilekler,
 • İyi şans dileme,
 • Önemsendiğini hissetirmek,
 • Tebrik,
 • Mutluluk.

Pembe lale anlamı sebebiyle aile üyelerine ve arkadaşlara yönelik en iyi hediyelik çiçeklerden bir tanesi. Bu sebeple sevdiklerimize vazoda pembe laleler göndermek, onlara değer verdiğimizi göstermenin en iyi yollarından bir tanesi! Yeni bir işe girerek hayatında yepyeni bir sayfa açan bir arkadaşımıza, terfi alan ya da yeni mezun olan bir yakınımıza “İyi şanslar!” demenin en kolay yolu, onlara bir demet pembe lale göndermek!

Rüyada Pembe Lale Görmek Ne Anlama Gelir?

Genel olarak güzel anlamları ile bilinen pembe lalelere rüya tabirlerinde de sıkça rastlanıyor. Rüyada pembe lale görmek, kişinin ekonomik açıdan refaha erileceğine işaret ediyor. Rüyada görülen pembe laleler aynı zamanda; borçlardan ve üzüntülerden kurtulunacağına, kişinin tüm sıkıntılarının çözüleceğine ve hayatında sorun oluşturan kişilerden uzak olacağına dair de haber veriyor. Rüyada pembe lale görmek, kişiyi güzel günlerin beklediğini ve kötü zamanların arkada kaldığını gösteriyor. Rüyasında pembe lale gören kişilerin:

 • Kariyeri ile ilgili olumlu adımlar attığına,
 • Hedefine doğru emin adımlarla ilerlediğine,
 • Gelecekte de iyi bir hayat süreceğine,
 • Yaşadığı tüm olumsuzlukları geride bırakacağına,
 • Geçmiş ile ilgili olumsuz düşüncelerden kurtulacağına inanılıyor.